mayflower.jpg

Pre vašu inšpiráciu pri pomenovaní, či stavbe lode sme pre vás pripravili zoznam lodí, ktoré sa stali známymi vďaka účasti pri bádaniach, navigáciách, preprave či vo vojnách.

1. Victoria
Victoria sa v minulosti stala známou vďaka tomu, že bola prvou loďou, ktorá úspešne ukončila plavbu okolo sveta. Na čele danej cesty bol Magellan v spoločnosti ďalších štyroch lodí. No z päťčlennej flotily bola Victoria jediná, ktorej sa podarilo danú cestu dokončiť, pričom sám Magellan bol zabitý na Filipínach. Zvyšné štyri lode boli Trinidad (110 ton, 55 členná posádka), San Antonio (120 ton, 60 členná posádka), Concepcion (90 ton, 45 členná posádka), a Santiago (75 ton, 32 členná posádka). Trinidad, Magellanova vlajková loď, Concepcion, a Santiago stroskotali, zatiaľ čo San Antonio opustila expedíciu ešte než sa dostala do Magellanovho prielivu, pričom sa vrátila do Európy sama. Victoria, ako aj všetky ostatné okrem Trinidadu, ktorá bola karavanom, boli klasifikované ako lode.
 

2. Lusitania
Táto loď sa stala historicky známou a dôležitou tým, že bolo potopená počas prvej svetovej vojny Nemcami, čo bolo dôvodom pre vstup amerických vojsk do spomenutej vojny. RMS Lusitania bola luxusným britským oceánskym parníkom. Pokrstená v deň prvej plavby vo štvrtok 7 júna 1906, postretol Lusitaniu hrôzostrašný koniec. Ako obeť prvej svetovej vojny bola 7 mája 1915 potopená torpédom. Úžasná loď sa potopila počas 18tich minút, 15 kilometrov od Old Head of Kinsale v Írsku, pochovajúc 1198 pasažierov. Daná udalosť zmenila verejnú mienku viacerých krajín na antinemeckú.
 

3. Mayflower
Mayflower bola známou ako aj historicky veľmi významnou loďou, keďže práve ona preplavila v roku 1620 anglických separatistov, skôr známych pod menom Pilgrimovia, z Anglicka do mesta Plymouth v štáte Massachusetts (ktorý sa neskôr stal hlavným mestom kolónie Plymouth). Mayflower má rozhodne svoje miesto v rámci americkej histórie ako symbol začiatku európskej kolonizácie budúcich Spojených štátov. S ich vierou potlačenou anglickými chrámami ako aj vládou, túžila malá časť veriacich separatistov, ktorá predstavovala asi polovicu posádky lode, po živote, kde by mohli vyznávať slobodne svoju vieru. Tento symbol náboženskej slobody sa odráža v americkej spoločnosti pričom príbeh Mayflower je základom akejkoľvek americkej dejepisnej knihy. Američania, ktorých korene siahajú do nového Anglicka často veria, že práve oni sú potomkami posádky Mayflower
 

4. Niña
Niña bola jednou z troch lodí Krištofa Kolumba počas jeho prvej cesty do Indie v roku 1492. Pravé meno lode Niña bolo Santa Clara. Bol to karavelový typ lode. Ostatné lode Kolumbovej expedície boli karavela Pinta a Santa Maria. No Niña bola ďaleko najväčším Kolumbovým miláčikom.
 

5. Titanik
Asi najznámejšou loďou sveta je Titanik, ktorý sa stal ešte známejším vďaka rovnomennému filmu "Titanik", ktorý bol napísaný, produkovaný ako aj režírovaný umelcom menom James Cameron. RMS Titanik bol parníkom pre prémiovú posádku. V noci 14. Apríla 1912, počas svojej prvej plavby, narazil Titanik do ľadovca, pričom po dvoch hodinách a 40 minútach po ňom 15. apríla 1912 nebolo ani stopy. V čase prvej plavby v roku 1912 bol najväčším osobným parníkom sveta. Dané potopenie sa skončilo smrťou 1517 ľudí, a predstavovalo jednu z námorných nehôd, ktoré si vyžiadali najviac životov v dejinách, a boli ďaleko aj najznámejšie. Objavenie vraku v roku 1985 urobilo z Titaniku známu loď aj pre nadchádzajúce roky.
 

6. USS Arizona
Táto americká bojová loď sa stala historicky významnou potom, ako bola počas japonského útoku na Pearl Harbor v roku 1942 zničená. USS Arizona je však najznámejšou pre svoje dramatické a prevratné potopenie, ktoré si vyžiadalo stratu 1177 životov počas japonského útoku na Pearl Harbor 7 Decembra 1941. Táto udalosť totiž primäla americkú armádu stať sa súčasťou druhej svetovej vojny. Vrak nebol zachránený a naďalej leží na dne prístavu ako spomienka na tých, ktorý v daný deň zahynuli.
 

7. USS Constitution
Táto loď sa stala známou na základe toho, že je vnímaná ako najstaršia bojová loď s povolením na plavbu. Všeobecne je predstavovaná ako najznámejšia americká bojová loď všetkých čias. USS Constitution je loď amerického námorníctva s drevených trupom a trojsťažňovou fregatou. Pomenovaná prezidentom Georgeom Washingtonom po ústave Spojených Štátov Amerických, je vôbec najstaršou loďou s povolením na plavbu.
 

8. Noemova Archa
Noemova Archa je podľa knihy Genesis (kapitola 6-9) príbeh obrovskej lode postavenej na príkaz Boha na záchranu Noema, jeho rodiny, ako aj celosvetového stáda dobytku pred potopou. Legenda hovorí o Bohovi nahnevanom na hanebnosť a násilie vo svete, ktorý sa rozhodol zničiť svoj výtvor. Noem, muž "čestný v rámci svojej generácie," je inštruovaný postaviť Archu a zobrať na jej palubu svoju rodinu ako aj exempláre zveri či vtákov. Hladina vody sa vyšplhala do výšky Zeme, no jeho výsosť "Boh mal Noema na pamäti", a hladina vody klesla a objavila sa suchá zem. Príbeh končí Noemom ponúkajúcim Bohovi obeť vytvárajúc s ním pakt.
 

9. Bismarck
Bismark, nemecká bojová loď, je jednou z najznámejších bojových lodí druhej svetovej vojny. Pomenovaná bola po nemeckom kancelárovi 19.teho storočia menom Otto von Bismarck. Plne naložená bola schopná previezť viac ako 50 tisíc ton nákladu a bola v danom čase najväčšou bojovou loďou na mori. Jej hlavným krokom ku sláve bola bitka v dánskom zálive v máji roku 1941, počas ktorej bola bojová loď HMS Hood, vlajková loď domácej flotily ako aj hrdý člen kráľovského loďstva, potopená v rámci pár minút. Ako odpoveď vydal britský premiér Winston Churchill príkaz na "Potopenie Bismarku", vytvárajúc nemilosrdnú snahu kráľovskej flotily. O dva dni neskôr, blízko bezpečných vôd, zasiahlo loďstvo kráľovskej armády Bismark a zablokoval jej cestu, na základe čoho ju mohli dobre vybavené britské jednotky dohnať. V nasledujúcej bitke, ráno 27. mája v roku 1941, bol Bismark ťažko napadnutý, pričom trvalo tri hodiny než sa potopil.


10. Yamato
Yamato, japonská bojová loď, je vôbec najväčšou postavenou bojovou loďou zodpovednou aj za vôbec najväčší priemer zbrane o šírke 46 cm. Yamato, pomenovaná po antickej japonskej provincii Yamato, bola bojovou loďou cisárskeho námorníctva Japonska. Spolu so sesterskou loďou Musashi boli najväčšími, najťažšími, ako aj najsilnejšími vojnovými loďami aké boli kedy vyrobené, schopné prepraviť 72800 ton nákladu keď plne naložené, a vybavená deviatimi 46 centimetrovými hlavnými delami. Daná loď má v japonskej ríši svoje špeciálne miesto ako symbol národnej námorníckej sily (Japonsko ako také sa niekedy označovalo ako Yamato), a jej potopenie americkým letectvom v posledných dňoch vojny počas samovražednej akcie Operation Ten-Go, je často symbolicky označovaná ako porážka samotného Japonska.
 

Zdroj:toptenz.com


Komentáre

    Pridať komentár

    * Všetky povinné položky
    Môžete vložiť maximálne 2000 znakov :
    Zadajte slovo vľavo, potom kliknite na tlačidlo "Odoslať komentár":

    detaily o článku