Red Bull X-Fighters Türkiye - Motosiklet

  • Red Bull X-Fighters Jams /
  • GEÇMİŞ SEZONLAR /
  • BASIN /
  • TOPLULUK

RED BULL X-FIGHTERS SYDNEY - STRATEJİ

Tactics Story Sydney

Red Bull X-Fighters’taki düelloların birçoğunun galibi sadece havada değil, sürücünün kaskının içinde belli olur – bir başka deyişle daha zeki olan genellikle kazanır. Pistteki her performansın farklı bir zaman sınırı vardır – çeyrek finalde sürücülerin 90 saniyesi vardır, yarı finalde bu süre 75 saniyeye indirilir, finalde ise hareketlerini yapmak için tam 120 saniyeleri vardır.

SYDNEY (AVUSTRALYA) –En iyi sürücülerin her bir performanslarında mevcut süreyi en iyi nasıl kullanabileceklerine dair iyi düşünülmüş bir stratejileri olur. Spor müdürü Tos Sewell bunu şöyle açıklıyor: “Örneğin, 75 saniye uzunluğunda bir performans sergilemeyi düşünüyorsanız, bunu yarı finale çıkmak için 75 saniyelik bir performans olarak mı ayarlayacağınıza, yoksa finalde (120 saniye) sergileyeceğiniz performansı düşünüp onu 75 saniyeye mi indireceğinize karar vermeniz gerekir. Süreleri kasten bu şekilde belirliyoruz, bu bizim stratejimiz. Onlarla biraz uğraşmak ve bu şekilde nasıl bir iş çıkaracaklarını görmek istedik.”

Sürücülerin yalnızca stratejilerini belirlemeleri değil, aynı zamanda performanslarının her birini nasıl içselleştireceklerini düşünmeleri gerekiyor. Dany Torres’in stratejisi nispeten basit – babasından ve ağabeyinden tavsiye alıyor. “O sırada sadece zihnimi temiz tutmam gerekiyor. Sonra José ile ikimiz biraz etrafta dolanıyoruz.O temel olarak işin taktik kısmından sorumlu. Harika bir ekibiz.”

2011 sezonuna hakim olan ve bu sene şampiyonluk unvanını korumayı hedefleyen Nate Adams FMX sürücüleri arasında en zekisi olarak görülüyor. Sporcu etkinlik başlamadan önce üç farklı zaman sınırına uyacak şekilde üç farklı performans geliştiriyor. Bir deftere performanslar hakkında notlar düşüyor, sonra da onları ezberliyor. “Bu iş poker gibi. Elini gösterir misin? Yoksa kozlarını saklar mısın? Burada hepimiz aynı oyunu oynuyoruz.”

Şurası ortada: O bu oyunun büyük efendisi. Gidonlarında ve kopya kağıtlarında tuttukları numara listeleri sürücülere yardım ediyor, ama taktik planı gidona şifreli olarak yazmakta da bir sakınca yok.

Makale Detayları