Slavík s Prokopem ovládli 4X ve Fort Williams

Tomáš Slavík vyhrál, Michal Prokop druhý. Sleduj report z druhé zastávky letošní série 4X ProTour.
Biker Tomáš Slavík ve fourcrossovém závodě 4X ProTour 2013, Fort William, 2013
Tomáš Slavík ve Fort William © Charles Robertson
Autor: redbull.cz

Do Skotska se 8. června sjeli jezdci z 12 zemí a čekal je závod, ve kterém se to mezi skoky a klopenkami řeže řídítka neřídítka. Zdejší fourcrossová trať má obtížné kamenité pasáže, které musí závodníci buď přelétnout nebo objet. ,,Nikdy nevíš, co tě tam čeká," říká k tomu Michal Prokop aka Frky.

Na velkém mountabikovém sjezdu ve Fort William nechyběla ani trojice českých drtičů – Tomáš Slavík, Michal Prokop a Michal Maroši. Po celé tři dny jim na perfektně připravenou trať svítilo slunce, fanoušci obstarali skvělou atmosféru a podmínky byl geniální.

V páteční kvalifikaci se ukázalo, kdo je drsné podmínky nejlépe stavěn. A byl to Tomáš Slavík, který byl cílem prolétl po 36.528 vteřinách a celou kvalifikaci vyhrál. Michal Prokop i Marosana postoupili do hlavního závodu s ním.

Biker Tomáš Slavík závodí ve fourcrossovém závodě 4X ProTour 2013, Fort William, 2013
Tomáš Slavík © Charles Robertson

V sobotu podvečer se rozjel hlavní závod. Marosana vypadl ve čtvrtfinále, dál postupovala dvojka Prokop – Slavík. A čeští bikeři na sebe narazili hned v semifinále, z kterého oba postoupili. ,,Když jde člověk na startovací rampu, tak nezná bratra," směje se Michal Prokop.

Když jde člověk na startovací rampu, tak nezná bratra.

Ve finálové rozjížďce se k českým bikerům přidal David Graf ze Švýcarska a Hennes Slavik z Rakouska. Po startu se okamžitě Slavík ujal vedení a druhý Prokop sváděl tvrdý boj o milimetry s Davidem Grafem. Ten skončil až rozhodnutím na základě cílové fotografie, která znamenala stříbro pro českého univerzála.

,,Tomáš je rychlej od startu a má i jinou motivaci než já. Já už jsem tyhle série vyhrál, spíš se držím s mladejma klukama a baví mě to," dodává Prokop.

Biker Tomáš Slavík se raduje na bedně po vítězném fourcrossovém závodě 4X ProTour 2013, Fort William, 2013
Datel oslavuje vítězství © Charles Robertson

Momentálně nejvýše postavený jezdec světového rankingu UCI Tomáš Slavík, který ve Fort Williams vyhrál ve všech rozjížďkách, si svůj triumf pochvaloval.

,,Je to pro mě asi nejoblíbenější místo na závodění, mám to tam strašně rád, ale bohužel tam mám vždycky smůlu a nikdy se mi tam nepodařilo vyhrát závod za celou svoji kariéru! Byl to můj sen od té doby, co jezdím horský kola."

Skvělá trať, tisícovky šílených fanoušků, skvělá show - kdo by tam nechtěl zvítězit?!

Letos se mi můj sen splnil a náramně jsem si to užil. Tímto bych chtěl poděkovat všem českým fanouškům, co za mnou ve Fort William stáli s vlajkama, RSP teamu, sponzorům... díky!"

Tomáš Slavík si z Anglie veze ještě druhý nejcennější kov z Euro 4X série, která se jela v Harthillu. V celkovém pořadí dvou nejvyšších fourcrossových soutěží je průběžně na první pozici, což je opravdu skvělý úspěch.

Další závod světové série 4X Pro Tour se jede již příští víkend ve Val di Sole (Itálie).