Adventure Film Festival

Μη χάσεις το Adventure Film Festival στην Αθήνα

Ένα διήμερο με προβολές γεμάτες περιπέτεια & extreme sports σε περιμένει στο Ψυχικό.
David Lama hanging on the belay of the last pitch of the headwall of Cerro Torre during the first free ascent of Cerro Torre's Southeast ridge during the third expedition in Patagonia, Argentina on January 21st 2012
Ο David Lama ανεβαίνει στο Cerro Torre © Lincoln Else/Red Bull Content Pool
RedBull.com

Το Σάββατο 31 Οκτωβρίου και την Κυριακή 1 Νοεμβρίου 2015, το Θέατρο του Κολλεγίου Αθηνών (Στεφάνου Δέλτα 15, Ψυχικό) υποδέχεται το 2ο Adventure Film Festival, το μοναδικό κινηματογραφικό φεστιβάλ αφιερωμένο στις αθλητικές δραστηριότητες περιπέτειας - αλλά και skateboarding με το ATH documentary του filmmaker Κώστα Μάνδυλα!

Update: ο διαγωνισμός έληξε, οι νικητές που ήδη ενημερώθηκαν είναι οι: Γιάννης Πάζιος, Ελένη Μιχαλάρη, Ελισσάβετ Λουμίδη, Ευανθία Κουτσοθεοδωρη, Δημήτρης Σωτηροπουλος, Γιώργος Τριπολίτακης. Εισιτήρια θα υπάρχουν διαθέσιμα και στο χώρο του event!

Στη διάρκεια του διημέρου θα πραγματοποιηθούν 27 κινηματογραφικές προβολές από ένα ευρύ φάσμα δραστηριοτήτων, που πραγματοποιούνται με τη δύναμη του ανθρώπου μετατρέποντας τα στοιχεία της φύσης σε ένα ατέλειωτο πεδίο δράσης, με τις περισσότερες από αυτές να αποτελούν πρεμιέρες στη χώρα μας.

Δες το trailer του film "Cerro Torre: A Snowball’s Chance in Hell" του σκηνοθέτη Thomas Dirnhofer με τον αναρριχητή David Lama, που θα προβληθεί στο festival την Κυριακή!

Παράλληλα, φωτογραφικές και εικαστικές εκθέσεις από καταξιωμένους Έλληνες καλλιτέχνες θα κοσμούν τους χώρους του Φεστιβάλ ταξιδεύοντας μας στις ομορφότερες outdoor "στιγμές" της Ελλάδας και του κόσμου.

Πρόγραμμα του Adventure Film Festival 2015:

Σάββατο 31/10

12:00 Artist on Jorasses 11’, Bernard Delapierre (Alpinism)
12:15 From the Road 24’, Marc Fischer & Eric Daft (Ski touring)
12:45 Comes With Baggage 18', Dominic Gill (Historical/ Biking)
13:05 Palmera Express 15', Eddie Obrand (Surfing)
13:20 Mile for Mile 15', Rios Libres (Trail running)
13:40 Πανελλήνιο Πρωτάθλ. SkyRunning by Salomon Hellas (Απονομές)
14:00 Διάλειμμα 30'
14:30 Bjørnøya / Bear Island 60', Inge Wegge (Surfing)
15:30 Keeper of the Mountain 25', Alisson Otto (Historical/Himalaya)
16:00 Ομιλία Aλέξανδρου Σωτηρίου 20’
16:35 Διάλειμμα 30'
17:05 Paradise Waits / Greek Segment 5', Teton Gravity Research (Skiing)
17:10 Down the line 20’, Francois Xavier de Ruydts (Canyoning)
την ταινία προλογίζει ο Σάββας Παραγκαμιάν
17:30 ATH 30', Κώστας Μάνδυλας (Skateboarding)
την ταινία προλογίζει ο Κώστας Μάνδυλας
18:00 Sounds of Paragliding 4', (Paragliding)
18:10 Ομιλία Δημήτρη Μπουραζάνη 20’
18:30 Chasing Summits 21', Shams (Paragliding)
18:55 Διάλειμμα 30'
19:30 Important Places 10', Jordam Ingram (Kayaking)
19:45 Valley Uprising 100’, Peter Mortimer & Nick Rosen (Historical/Climbing)
21:30 Τέλος

Κυριακή 01/11

12:00 Rolling in the Alps 26’, Laurent Crestan (Bike Crossing)
12:30 Behind the Seen 8’, Francesco Campello (Surfing)
12:40 Project Detour 14', David Bertschinger Karg (Snowboarding)
13:00 Trial and error 50', Johannes Hoffman (Skiing)
14:00 Διάλειμμα 30'
14:35 Catch it 10’, Sarah Menzies, Let Media (Surfing)
14:45 Afterglow 11’, Nick Waggoner & Mike Brown (Skiing)
15:00 10 Λεπτά 25’, Δήμητρα Μπαμπαδήμα (Ocean Rowing)
την ταινία προλογίζει ο Δημήτρης Κόκκορης
15:30 Cerro Torre 60', Thomas Dirnhofer (Alpine Climbing)
16:40 Διάλειμμα 30'
17:15 Ομιλία Μιχάλη Τσουκιά 20’
17:40 One for the river: Vjosa Story 30’, Nejc Miljak (Enviromental/Kayaking)
18:10 Project Detour / Greek seg. 5’, David Bertchinger Karg (Snowboarding)
18:25 Παιδιά του Ανέμου 50’, Παύλος Τριποδάκης (Sailling)
την ταινία προλογίζει ο Παύλος Τριποδάκης
19:10 Διάλειμμα 30'
19:45 Ομιλία Νίκου Μαγγίτση 20’
20:10 A line across the sky 40’, Josh Lowell & Peter Mortimer (Alpinism)
20:55 Fisherman’s son 29’, Chris Malloy (Surfing)
21:30 Τέλος

δες περισσότερα
Next Story