Adrenalina si emotii la Cupa Mondiala de Catarare

Nebunie pe Partia Kalinderu. Busteniul a fost gazda Cupei Mondiale de Catarare pe gheata.
Cupa Mondiala de Catarare pe Gheata © Stelian Pavalache
de Raluca Nanu

Nebunie pe Partia Kalinderu. Busteniul a fost gazda, pentru a noua oara consecutiv, a celei de-a doua etape din circuitul Cupei Mondiale de catarare pe gheata.

Suntem in plina iarna, iar sporturile extreme reprezinta una dintre atractiile sezonului. Partia Kalinderu din Busteni a devenit, pentru un weekend, gazda a 80 de sportivi din 16 tari ale lumii, atleti specializati in catarare pe gheata.

Cei 51 de sportivi inscrisi la categoria masculin si cele 29 de sportive din categoria feminin au oferit un spectacol de zile mari spectatorilor. S-au catarat pe structuri artificiale de 25 metri inaltime, acoperite parțial cu gheață. Publicul a asistat la un show plin de adrenalina, sportivii dand dovada de cele mai atletice tehnici de catarare.

Concursul a constat in doua probe: viteza si dificultate, desfasurate pe doua categorii, masculim si feminin. In prima zi de competitie s-au desfasurat calificarile pentru proba de dificultate la categoria masculin. A doua zi, competitia a continuat cu proba de dificultate pentru doamne si semifinalele probelor de dificultate pentru ambele categorii. Ultima zi a concursului au incununat probele de viteza si finalele probelor de dificultate.

Finala probei de dificultate la categoria masculin a fost castigata de rusul Tomilov Maxim, urmat de coreanul Park HeeYong si compatriotul castigatorului, Tarasov Sergey. Coreea a ocupat prima pozitie la aceasi proba la fete, Shin WoonSeon fiind urmata in clasament de italianca Rainer Angelica si rusoaica Filippova Maryam.

Finala probei de viteza a fost castigata de rusoaica Nadezhda Gallyamova, urmata de compatrioata sa Filippova Maryam. La categoria masculin, castigatorul a fost Proshchenko Radomir, urmat de rusul Vagin Alexey.

© Stelian Pavalache

Pana pe 2 martie 2014 vor mai avea loc alte cinci etape ale Cupei Mondiale de Catarare pe gheata in Elvetia, Franta, Italia si Rusia.

Competitia din Romania a fost organizata de Clubul Alpin Roman, sub egida Uniunii Internaţionale a Asociațiilor de Alpinism.