Red Bull Oslea Hiride 2016

Masivul Oslea, Muntii Valcan
© hila.ro

Pe 27 februarie, la Uricani, cei mai tari schiori si snowboarderi vor lua startul in singura competitie de hike & ride din Romania. Pe langa competitia clasica de freeride, concurentii mai trebuie sa faca fata unei provocari – sa urce pe jos versantul pe o distanta de 3,5km, cu plecare de la cota 1300m, pana la nivelul crestei la 1940m. Odata ajunsi in varf, incepe distractia pe un „teren” virgin, cu zapada afanata, numai buna pentru amatorii de adrenalina.


OPEN Ski & Snowboard: 100 de concurenti

PRO Ski & Snowboard: 30 de concurenti + wild cards

CLASAMENT 2016

SKI FETE
Locul 1. Sandra Narea (Pro) - Timp de urcare 1:17:06
Locul 2. Iulia Cioica (Pro) - Timp de urcare 1:18:51
Locul 3. Bianca Albulet (Pro) - Timp de urcare 1:27:34
Locul 4. Emilia Avramoni (Open) - Timp de urcare 1:30:48
Locul 5. Katay Csilla (Open) - Timp de urcare 1:36:28

SNOWBOARD FETE
Locul 1. Cosmina Dolha (Pro) - Timp de urcare 1:11:02
Locul 2. Ileana Botez (Pro) - Timp de urcare 1:18:00
Locul 3. Florina Cont (Pro) - Timp de urcare 1:22:00
Locul 4. Izabela Rakosi (Open) - Timp de urcare 1:23:25
Locul 5. Luana Caramidaru (Open) - Timp de urcare 1:44:06

SKI BAIETI
Locul 1. Catalin Dascalu (Open) - Timp de urcare 0:54:07
Locul 2. Dan Brateanu (Pro) - Timp de urcare 0:57:05
Locul 3. Ioan Cioica (Open) - Timp de urcare 0:57:37
Locul 4. Paul Aufmesser (Pro) - Timp de urcare 1:01:50
Locul 5. Victor Halmagian (Open) - Timp de urcare 1:02:04

SNOWBOARD BAIETI
Locul 1. Adrien Robbiani (Pro) - Timp de urcare 0:59:24
Locul 2. Andrei Teodor (Open) - Timp de urcare 1:00:59
Locul 3. Vlad Manolache (Open) - Timp de urcare 1:04:55
Locul 4. Dan Malciu (Open) - Timp de urcare 1:05:41
Locul 5. Bogdan Botis (Pro) - Timp de urcare 1:06:12

VETERANI
Horia Ancas, Bando Virginas, Dragan Sonia, Petrus Calin, Gherghelah Mihail Adolf, Parvan Alexandru, Popescu Paul, Rusan Mihai, Oniga Adrian, Pauna Andrei, Cozma Serban, Magda Diana, Zirbo Cosmin, Balmus Alexandru Vlad, Popa Oana, Bob George

Vezi clasamentul complet aici.

Nume / Oras Sectiune Echipa / Club Sportiv
1 Horia Ancas (Cluj-Napoca) Snowboard
2 Paul Aufmesser (Petrosani) Ski CAVJ
3 Dan Brateanu (Caransebes) Ski
4 Ileana Botez (Bucuresti) Snowboard
5 Florina Martina Cont (Cluj-Napoca) Snowboard
6 Bando Virginas (Miercurea Ciuc) Ski
7 Catherine Blanck (Cluj-Napoca) Ski
8 Zegrean Mihaela (Cluj-Napoca) Snowboard FunRide
9 Alexandru Rotila (Busteni) Ski
10 Sonia Dragan (Sinaia) Ski Armada/eMAG
11 Octavian Richea (Azuga) Snowboard
12 Adrien Robbiani (Cluj-Napoca) Snowboard
13 Istvan Elekes (Cristuru Secuiesc) Ski
14 Csongor László (Ruganesti) Ski
15 Sandra Narea (Predeal) Ski CSAM Bucegi
16 Bianca Albulet (Predeal) Ski AS Schi Club Predeal
17 Cosmina Dolha (Cluj-Napoca) Snowboard RRS
18 Calin Petrus (Cluj-Napoca) Ski The Freeride Krew
19 Ioana Goncea (Bucuresti) Snowboard Revo Snowboard Club
20 Roxana Puiu (Sinaia) Snowboard
21 Cristian Piciorea (Sinaia) Snowboard Clubul Sportiv Carpati Sinaia
22 Razvan Dumitrache (Brasov) Snowboard Freeride Romania
23 George Mosutiu (Cluj-Napoca) Snowboard MPZ
24 Gherghelah Mihail Adolf (Miercurea Ciuc) Snowboard Ride more
25 Parvan Alexandru (Deva) Snowboard
26 Moldovan Mihai (Baia Mare) Ski
27 Bogdan Botis (Cluj-Napoca) Snowboard Skateboard Transilvania/Area52
28 Avram Ghituca (Baia Mare) Ski Armada/eMAG
29 Iulia Cioica (Alba Iulia) Ski
30 Bob George (Cluj-Napoca) Snowboard
31 Stupar Ilie (Cluj-Napoca) Snowboard (wild card)
32 Popescu Paul Ski (wild card)

1 Andrei Gherghe Snowboard
2 Alin Dragan (Calan) Snowboard
3 Andrei Igna (Petrosani) Snowboard
4 Catalin Cotofana (Craiova) Ski
5 Ciprian Moise (Bucuresti) Snowboard TriSport
6 Cosmin Valeanu (Brasov) Ski
7 David Filip (Hateg) Snowboard
8 Dorin Mirulescu (Bucuresti) Snowboard
9 Rovana Socolov (Cluj-Napoca) Snowboard
10 Izabela Stefania Rakosi (Brasov) Snowboard
11 Janos Hada (Cluj-Napoca) Ski
12 Liviu Brasoveanu (Deva) Snowboard Skivirus, Wintermag
13 Marius Batlan (Bucuresti) Ski
14 Nicolae Andrei Moldovan (Cugir) Snowboard
15 Radu Radulescu (Ploiesti) Snowboard
16 Sorin Dabuleanu (Bucuresti) Snowboard TriSport
17 Theodor Dragoi (Pitesti) Ski Skivirus, Wintermag
18 Tudor Geangala (Brasov) Snowboard
19 Alexandra Trifan (Cluj-Napoca) Snowboard
20 Alexandru Zitzman (Cluj Napoca) Snowboard
21 Petru Raduca (Petrila) Snowboard
22 Bogdan Costea (Bucuresti) Snowboard
23 Cristian Tabacitu (Bucuresti) Snowboard
24 Dragos Mircea (Timisoara) Ski
25 Gregory Palandri (Lyon) Ski
26 Manolache Vlad (Bucuresti) Snowboard Unleash
27 Maxime Palandri (Cluj-Napoca) Ski
28 Mihai Rusan (Timisoara) Snowboard
29 Silviu Georgescu (Cluj-Napoca) Snowboard
30 Patrick Goina Ski
31 Valentin Ionescu (Bucuresti) Snowboard
32 Victor Halmagian (Arad) Ski
33 Vladmir Tugui (Ploiesti) Snowboard
34 Alexandra Boca (Cluj Napoca) Ski
35 Bogdan Mogosanu (Craiova) Ski
36 Bogdan Munteanu (Bucuresti) Snowboard
37 Gall Nelson (Petrosani) Ski Hotel Oxigen
38 Cristian Glodean (Deva) Snowboard
39 Dora Bakos (Cluj) Ski
40 Flavia Cimpean (Bucuresti) Snowboard
41 George Geauca (Bucuresti) Snowboard
42 Laurentiu Tiglaru Ski
43 Ducan Bogdan Mihai Snowboard
44 Raul Iacob (Cluj Napoca) Snowboard
45 Sorin Nicolae (Bucuresti) Snowboard
46 Oniga Adrian (Bucuresti) Snowboard
47 Thibault Lachard (Cluj-Napoca) Ski
48 Roberth Blanaru (Resita) Snowboard
49 Marius Jisa (Cluj-Napoca) Snowboard
50 Dan Malciu (Craiova) Snowboard Akademos
51 Dan Purice (Resita) Ski
52 Gabriel Simon (Baia Mare) Ski smcmpi
53 Luana Caramidaru (Bucuresti) Snowboard
54 Mircea Stanescu (Hateg) Ski
55 Radu Tudor (Brasov) Snowboard
56 Avramoni Emilia (Hateg) Ski
57 Valentin Nicolae (Bucuresti) Snowboard
58 Vlad Silaghi (Baia Mare) Ski
59 Alex Rugina (Timisoara) Ski
60 Emeric Domokos-Hancu (Bucuresti) Ski
61 Nezvinschi Alexandru (Bucuresti) Snowboard
62 Erika Pasternek Snowboard
63 Roxana Rugina (Timisoara) Ski
64 Teodor Andrei (Bucuresti) Snowboard Teddy'sports
65 Andrei Pauna (Petrosani) Snowboard
66 Dragos Sarbu (Bucuresti) Snowboard
67 Lukács Szabolcs (Targu Mures) Snowboard
68 Radu Puica Snowboard
69 Serban Cozma (Baia Mare) Ski
70 Ungur Cristina (Timisoara) Snowboard
71 Cioica Ioan Stefan Ski
72 Levente Sepsi (Targu Mures) Snowboard
73 Lungu George (Timisoara) Snowboard Adrenaline
74 Mantoc Ana (Timisoara) Snowboard Adrenaline
75 Csilla Katay (Odorheiu Secuiesc) Ski
76 Punkosti Vincze Gellert (Cluj Napoca) Ski
77 Andrei Bindean (Timisoara) Ski
78 Catalin Dimir (Cluj Napoca) Snowboard
79 Ionut Margelatu (Bucuresti) Snowboard Adrenaline
80 Liviu Jurca (Timisoara) Snowboard Adrenaline
81 Victor Balutiu (Timisoara) Snowboard
82 Zoran Popovici (Timisoara) Snowboard
83 Diana Magda (Cluj-Napoca) Snowboard DupãSkilawU
84 Theodor Pana Snowboard
85 Zirbo Cosmin (Cluj-Napoca) Snowboard DupãSkilawU
86 Zsolt Laszlo (Timisoara) Ski
87 Cosmin Codres (Bucuresti) Snowboard
88 Balmus Alexandru Vlad (Petrosani) Snowboard
89 Oana Popa (Timisoara) Ski
90 Andrei Jurj (Cluj-Napoca) Snowboard Alba-Jiul
91 Marius Stanoe (Deta) Snowboard
92 Vlad Miron (Bucuresti) Ski
93 Oliver Nagy (Arad) Ski
94 Catalin Dascalu (Targu-Jiu) Ski
95 Anca Tandea (Cluj Napoca) Ski
96 Alex Radu (Craiova) Snowboard Digital Sports
97 Halmagi Horia (Brasov) Snowboard
98 Giacomo Armani (Timisoara) Snowboard
99 Adrian Mihai Dumitrascu (Bucuresti) Snowboard
100 Dragos Neacsu (Brasov) Ski

1. Specificul competitiei

Red Bull Oslea Hiride este o competitie de freeride schi si snowboard, ce se desfasoara intr-o zona salbatica din Masivul Oslea - Muntii Valcan - Judetul Hunedoara, in vecinatatea Parcului National Retezat.

  • competitia are un caracter deosebit deoarece include atat partea de urcare a versantului (contra timp), cat si partea de coborare, unde se va puncta stilul concurentilor;
  • competitia se adreseaza persoanelor cu experienta in freeride;
  • concursul este impartit in doua sectiuni - SNOWBOARD si SCHI;
  • fiecare sectiune include patru categorii - FEMININ OPEN, MASCULIN OPEN, FEMININ PRO si MASCULIN PRO;

2. Inscriere

Participantii trebuie sa completeze formularul de inscriere corespunzator categoriei lor (OPEN sau PRO) in perioada 1 decembrie 2015 - 19 februarie 2016, in limita locurilor disponibile (100 x Open si 30 x PRO).

  • categoria OPEN se adreseaza concurentilor cu nivel mediu, iar categoria PRO se adreseaza concurentilor profesionisti (ex: cei care s-au clasat pe podium la editiile anterioare ale Red Bull Oslea Hiride sau la alte competitii similare);
  • odata inscrisi, concurentii nu mai pot opta pentru schimbarea sectiunii de concurs (ski sau snowboard);
  • fiecare inscriere este analizata si validata in termen de 48 de ore, in functie de categoria la care se incadreaza respectivul concurent;
  • taxa de participare este de 100 lei si se plateste in termen de 7 zile de la validare; in caz contrar, inscrierea va fi anulata;
  • polita de asigurare Winter Sport Protect este obligatorie si este inclusa in taxa de participare; dupa validarea inscrierii, participantii vor fi contactati de un reprezentant Allianz pentru incheierea asigurarii, aceasta este valabila in ziua de concurs;
  • in cazul in care nu va puteti prezenta la concurs, va rugam sa ne anuntati printr-un un e-mail la clubulalpinvaleajiului@yahoo.com;
  • taxa nu este rambursabila, dar poate fi transferata catre un alt participant, trimitand un e-mail cu detaliile pana la data de 19 februarie 2016; inlocuitorul trebuie sa fie inregistrat pe site si validat de catre organizatori;
  • organizatorul are libertatea de a acorda wildcarduri sportivilor recunoscuti (categoria PRO) care doresc sa participe la competitie.

Taxa de inscriere include: asigurarea medicala, tricou personalizat Red Bull Oslea Hiride, over-layer cu numarul de concurs, cipul pentru cronometrare, snack bar la start, o masa calda dupa incheierea concursului, transport pana la zona de start, acces la after-party.

Primii 30 de inscrisi pot opta pentru cazare gratuita (in regim de hostel) in perioada 26-28 februarie 2016 la sediul CAVJ de langa Pensiunea Retezat. Participantii interesati sunt rugati sa trimita un e-mail de confirmare la clubulalpinvaleajiului@yahoo.com.

3. Participare

La aceasta competitie pot participa numai persoane care au implinit varsta de 18 ani pana la data de 1 februarie 2015, inclusiv.

  • completarea inainte de start a Declaratiei pe Proprie Raspundere este obligatorie;
  • concurentii sunt obligati sa prezinte un act de identitate la start
  • concurentii vor lua startul in ordinea inscrierii in concurs;
  • casca si transceiverul sunt obligatorii;
  • in perioada 22-26 februarie, accesul concurentilor pe fata de concurs este interzis; in caz contrar, acestia vor fi descalificati;
  • concurentii care se abat de la traseul marcat pentru urcare sau care ies din zona delimitata pentru coborare vor fi descalificati;
  • pentru ambele sectiuni, Schi si Snowboard, urcarea se va face la picior pe urma batuta;
  • cronometrarea urcarii se va face in mod automat cu ajutorul unui chip, iar la coborare concurentii vor pleca in functie de ordinea in care au ajuns pe creasta;
  • organizatorii isi rezerva dreptul de a descalifica orice concurent care petrece mai mult de 15 minute in zona de creasta; organizatorul isi rezerva dreptul de a verifica prin sondaj timpul petrecut de orice concurent, consultand numarul de concurs si ora la care a ajuns pe creasta;
  • organizatorul poate sa modifice anumite parti ale concursului din cauza oricarui motiv care poate pune in pericol siguranta participantilor;

Va rugam sa verificati cu atentie starea echipamentului inainte de concurs. Organizatorul isi rezerva dreptul de a descalifica orice concurent al carui echipament prezinta defectiuni ce pot pune in pericol siguranta acestuia.

4. Arbitraj

Criteriile de jurizare sunt:

A. Timpul de urcare

  • cel mai bun timp primeste 100 de puncte (toate sectiunile cumulate - schi - snowboard - masculin - feminin), iar punctajul scade cu cate 1 punct in functie de pozitia ocupata;
  • concurentii care se vor situa sub pozitia 100, vor primi 0 puncte;

B. Stilul de coborare

Punctajul total pentru coborare se constituie din suma punctelor acordate de cei doi arbitri. Fiecare arbitru poate acorda maxim 120 de puncte, in functie de urmatoarele criterii:

  • linie - maxim 30 de puncte
  • air and style - maxim 30 de puncte
  • fluidity - maxim 30 de puncte
  • control technique - maxim 30 de puncte

Clasamentul final se calculeaza adunand punctajul obtinut la urcare si coborare. Clasamentul va fi afisat dupa concurs la complexul din Cheile Butii. Eventualele contestatii pot fi comunicate catre brigada de arbitri in termen de o ora de la afisarea clasamentului.