MTB

Odveze si Tomáš Slavík z Valparaísa třetí zlato? Seznam se s hrdinou

© Alfred Jürgen Westermeyer/Red Bull Content Pool
Autor: RedBull.cz
Nikdo mu neřekne jinak než Datel, jeho největší úlovek byl kapr o 18,5 kilogramech a v neděli zaútočí na zlatý hattrick v jednom z nejtěžších downhillových závodů světa. Seznam se s Tomášem Slavíkem!
Doby, ve kterých mohl Superman beztrestně létat nad velkými městy jsou kvůli bezletovým zónám a restrikcím už dávno pryč. V jednom městečku u pobřeží Pacifického oceánu se ale zítra i přesto bude lítat - na start závodu Red Bull Valparaíso Cerro Abajo se totiž v Chile chystá i Tomáš ,Datel' Slavík. Obhájí již třetí vítězství na nejprestižnějším městském sjezdu?
Sleduj Tomášovu loňskou vítěznou jízdu:

Na dvou kolech už od šesti

Tomáš byl v dětství hyperaktivní, tak ho jeho maminka přihlásila na kroužek do místní tělocvičny - aby se trochu vybil. Probíhala tam zrovna bikrosová přípravka a Tomášovi to docela šlo - hned po prvním závodě, který vyhrál, bylo jasné, kudy povede jeho další cesta. Po dalších úspěších si přičuchl v šestnácti k fourcrossu a světe, div se, mistrovství České republiky v Litoměřicích tehdy vyhrál i přesto, že jel na vypůjčeném kole. V roce 2010 pak přišel první titul mistra světa a od té doby sbírá jedenatřicetiletý jezdec metály všude, kam se podívá.
Tomas Slavik

Když není kde vyhrávat, zakládá vlastní závody

Fourcrossový zlatý důl se pod jménem Tomáš Slavík realizuje i při stavbě MTB tratí a pořádání akcí. V roce 2012 Tomáš tohle hobby dotáhl tak daleko, že to skončilo založením závodu světové série JBC 4X Revelations. Momentálně jde o největší závod v Česku a každoročně se do Dobré Vody u Jablonce nad Nisou, kde se závod pořádá, sjede přes 10 tisíc diváků.

Future Trick

Když ani vlastní závody netáhnou, vystřelí Tomáš ná svém kole do budoucnosti a vrátí se se snímky, které by mu mohl závidět i sám Superman. Nejznámější fotosérií, která obletěla svět, je asi Future Trick, kterou Tomáš vytvořil ve spolupráci s fotografem Danem Vojtěchem. Sleduj, jak tyto unikátní snímky vznikaly:

Vášnivý rybář

Tomášovi už asi nikdo neodšije přezdívku ,Datel’, kterou získal poté, co na projížďce po Švýcarsku ,odatloval’ svou hlavou větev stromu tak, že skončil v nemocnici s otřesem mozku a modřinami. Ať už se Slavík cítí být spíš slavíkem, nebo datlem, je asi jediným zástupcem ptačí říše, který dokáže ulovit takřka dvacetikilového kapra. ,,U vody strávím v průběhu roku asi 20 dní,” směje se jedenatřicetiletý jezdec.
Rybařina
Rybařina

Mistr městských sjezdů

Video z Tomášovy vítězné jízdy na loňském Valparaísu obletělo svět rychlostí světla a šance na vítězství na tomto závodě, který se koná již v neděli 10. února, jsou pro českého jezdce vysoké. Byl to právě on, kdo se vloni i předloni smál ze stupně vítězů se zlatou medailí na krku a chilský závod nebyl jediným, kde se tak stalo. Trať, která na Tomáše v neděli čeká, je ale ještě delší a záludnější než kdy předtím - koukni se na preview trati.
Valparaíso se pyšní svými křivolakými uličkami a kopcovitým terénem - jezdci budou na nedělním závodě dosahovat rychlostí, kterými se ve městě nesmí jezdit ani v autě - v průměru padesátka, ve vyhrocenějších situacích i více než sedmdesát kilometrů v hodině. Následující detailní mapa ti chilskou trať blíže přiblíží:
Red Bull Valparaíso Cerro Abajo 2019: Mapa

Sleduj Tomášův sjezd živě

Přímý přenos závodu Red Bull Valparaíso Cerro Abajo poběží v čase, který je k českému fanouškovi více než přívětivý. Livestream závodu najdeš na našem webu v neděli 10. února v 19:30 středoevropského času!
Baví tě články ze světa kol? Sleduj Red Bull Bike na Facebooku nebo na Instagramu!