Dakar

Na Dakaru 2018 se objeví 36 Čechů, mezi nimi premiérově i dvě ženy

© Archiv BARTH Racing
Víc než pětistovka závodníků vyrazí 6. ledna na jubilejní 40. Dakar. Zjisti, kdo bude reprezentovat Slovensko a Česko. Máme pro tebe seznam.
Autor: RedBull.czVydáno:
Jižní Amerika se po desáté stane dějištěm nejtěžších motoristických závodů světa. Dakar se vrací zpět a země jako Peru, Bolívie a Argentina slibují těžké podmínky, které budou muset závodníci zvládnout. Můžeš se těšit na 36 závodníků z České republiky a na jednoho reprezentanta ze Slovenska. Nadcházející ročník Rallye Dakar přivítá největší počet Čechů v historii.
Víš kdo byli první Češi, kteří se zúčastnili závodu Paříž - Dakar? A kdo je nejúspěšnějším českým jezdcem vůbec? Čti dál a dozvíš se víc.
Úplně první ročník Dakaru se odjel v roce 1979, první Čech se ale závodu zúčastnil až 6 let poté - v roce 1985. Z tehdejšího Československa byly vyslány dva Liazy, v prvním z nich seděli Zdeněk Kovář, Alain Galland, Zdeněk Brzobohatý a ve druhém Jiří Moskal, Jaroslav Joklík, Radek Fencl. První trojice závod nedokončila, druhý vůz dojel na třináctém místě.
Mezi nejúspěšnější Čechy za volantem na Rallye Dakar patří Karel Loprais, který se prvního závodu zúčastnil už v roce 1986 a rovnou si dojel pro bronz. Do konce své kariéry Loprais zvítězil v kategorii kamionů celkem šestkrát a stříbrné medaile má na kontě další čtyři.
Jestli chceš znát kompletní seznam všech českých a slovenských závodníků v jednotlivých kategoriích scrolluj dál.  👇👇👇

• #9 Štefan Svitko - KTM / SK
Mezi Čechy v kategorii motocyklistů se letos poprvé objeví žena. Během afrického závodu Merzouga Rallye se Gabriela Novotná nominovala na Dakar 2018. Držíme palce!
Sleduj Dakar na Red Bull TV a zjisti, jestli se českému týmu podaří uspět - klikni sem 👈

Čtyřkolky

Josef Macháček na Serres Rally
  • #247 Jozef Macháček - Yamaha / CZ
  • #261 Zdeněk Tůma - Yamaha / CZ
  • #264 Tomáš Kubiena - IBOS / CZ
  • #277 Olga Roučková - Yamaha / CZ
Druhá žena mezi reprezentanty - Olga Roučková se stejně jako Gabriela nominovala na Dakarské sérii Merzouga Rallye 2017. Na rozdíl od Gabči se ale projede na čtyřkolce.

Auta

Další žena na trati Stephane Peterhansel v akci
  • #311 Martin Prokop, Jan Tománek - Ford / CZ
  • #340 Tomáš Ouředníček, David Křípal - Ford / CZ
  • #372 Boris Vaculík, Martin Plechatý - Ford / CZ
Závodník s číslem 311 - Martin Prokop se v příštím roce chystá atakovat první desítku. Společně se svým navigátorem Janem Tománkem už odjeli 88 závodů, což jim ke splnění předsevzetí hraje do karet. V loňském roce mu navíc uteklo desáté místo jen o něco málo přes 5 sekund