Motoring

Extrémní enduro na hraně. Sleduj sestřih z Red Bull Romaniacs 2020

© Mihai Stetcu/Red Bull Content Pool
Sedmnáctý ročník extrémního endura. Pět dní, pět kategorií, velká jména a spousta zábavy. Koukni se na nejlepší záběry z Red Bull Romaniacs 2020.
Autor: Linka PeterVydáno:
Martin Freinademetz vymyslel v roce 2004 koncept extrémně tvrdých závodů – Red Bull Romaniacs. Jede se pět dní. Obvykle se první den startuje na umělých městských překážkách ve městě, poté následují čtyři dny offroadu. Letos ale bylo všechno jinak a prolog tak vystřídala kvalifikace v rumunských lesích. Od vzniku závodu získal nejvíce vítězství jezdec Graham Jarvis z Velké Británie.
Ročník 2020 vedl soutěžící po krásných enduro trailech v okolí rumunského města Sibiu. Úchvatná divočina skýtá 600 kilometrů nezapomenutelných tratí, které se pro některé jezdce staly zhmotněným snem (pro jiné ale noční můrou). Závody Red Bull Romaniacs byly rozdělené do pěti kategorií podle náročnosti na: Gold, Silver, Bronze, Iron a Atom.

O čem že je všechen ten extrém? Sleduj tato videa:

Pády, skoky a bezprostřední emoce přímo spoza řidítek. POV záběry tady! 👇
Enduro · 3 min
Nejlepší POV záběry
Obrovskou rozlohu tratí, které tvořily letošní ročník závodu, ti přiblíží jedině dron. Sleduj! 🌄
Záběry z dronu - Red Bull Romaniacs 2020
Pro lepší představu o tom, co všechno na jezdce čekalo, sleduj highlights! 👀
To nejlepší přímo z akce!
Brutálnost Red Bull Romaniacs v podání letošního vítěze Manuela Lettenbichlera nezná mezí. Sleduj 30minutové POV video:
Enduro · 30 min
POV jízda Manuela Lettenbichlera
Jak závod probíhal den po dni? Přečti si report na následujících řádcích.
Kvalifikace
Celé čtyři offroadové dny se nesly ve znamení zápasu dvou mužů: Martina Lettenbichlera a Grahama Jarvise. Nikoho před sebe nepustili. Jediný, kdo aspoň na chvilku okusil pocit prvenství, byl Wade Young, který vyhrál první kvalifikační den. I díky reportérovi Paulovi Boltnovi se můžeš podívat, jak vypadala časovka.
Enduro · 6 min
Časovka
Kvalifikace vypadala následovně:
  • Jezdci začínali podle startovního čísla, které jim bylo přiděleno.
  • Trať měřila od 8 do 18 kilometrů, podle kategorie.
  • Každý jezdec měl obtížnost tratě podle své kategorie.
  • Startovalo se v intervalech.
Off-road: Den 1
První den přichystal pro kategorii jezdců Gold 107 kilometrů drsného strmého terénu s celkovým převýšením 10 100 metrů. Po téměř dvou hodinách ježdění čekala na závodníky servisní přestávka. V tu chvíli měl nejlepší čas Mario Roman. To ale neodradilo Grahama Jarvise od toho, aby po více než pětihodinové bitvě s terénem sebral první místo.
Enduro · 8 min
Off-road: 1. den
Off-road: Den 2
Další den, 100 kilometrů, převýšení 6 450 metrů a sekce etapy, jejíž název hovoří za všechno – Brother of K2. Jeden z adeptů na vítězství, Polák Taddy Blazusiak, po smolném prvním dni skončil se zraněným ramenem. Jezdci se dostávají ke K2 a začíná vertikální šílenství. Nejlépe se umístil Manuel Lettenbichler.
Enduro · 7 min
Off-road: 2. den
Off-road: Den 3
Převýšení opět překonává 10 000 metrů. Rumunsko nabízí 122 kilometrů krásné přírody a nemilosrdného terénu. Graham Jarvis si bere zpět první místo.
Off-road: 3. den
Off-road: Den 4
Finále se blýsklo deštivým počasím. Mezi průběžně prvním Jarvisem a druhým Lettenbichlerem byl rozdíl 25 sekund. O vítězovi mělo tedy rozhodnout 110 kilometrů těžkého terénu oděného do krásných jeskynních barev spolu s převýšením 7 500 metrů. Do cíle vedla jediná cesta – přes točité schodiště přímo na vrchol opuštěné budovy.
Nejrychleji sem dorazil Manuel Lettenbichler a pokořil tak Grahama Jarvise i Alfreda Gomeze. Ztráta na vítěze činila v těchto případech 2 minity 26 sekund, respektive 14 minut a 9 sekund.
Enduro · 9 min
Off-road day 4 recap
A jak to bylo s historií závodu? Pokud toho stále nemáš dost, projeď si 15 lety Red Bull Romaniacs!