За повеќе прослави во 2023!
© Getty Images
F1

7 знаци дека 2023 ќе биде сериозно јака година во Формула 1 светот!

На повидок е "луда" сезона…
Напишано од Oracle Red Bull Racing
се чита за 3 минОбјавено на
Секоја нова Ф1 сезона со себе носи огромни дози на возбуда, адреналин и неизвесност за тоа што следува и како ќе изгледа целокупната тркачка година.
Нашите размислувања водат накај тоа дека 2023 ќе биде година на драстично померување на границите на овој спорт. Ако не ни веруваш, тогаш прочитај ги 7-те причини кои потврдуваат дека оваа Формула 1 сезона ќе биде епска!
01

Прва двојна круна после 2014 година

Max Verstappen и тимот на Oracle Red Bull Racing ја прославуваат титулата во категорија - конструктори во Остин, Тексас.

Oracle Red Bull Racing ги освоија сите титули во 2022!

© Getty Images/Red Bull Content Pool

Тимот на Oracle Red Bull Racing нема стартувано Ф1 сезона како бранител на двете титули (Возачи и Конструктори) уште од далечната 2014. Таа година, со воведувањето на комплексниот хибриден мотор, се јавија сериозни проблеми и предизвиците кои му зададоа силна главоболка на тимот на Oracle Red Bull Racing.
Но, денес работите се поинакви! Болидот RB19 е далеку подобар, поиздржлив и општо еволутивен во однос на поприлично доминантниот RB18 + возачкото дуо е on fire!
Дефинитивно конкуренцијата оваа година е далеку поконкурентна од минатата сезона, така што со сигурност ќе гледаме напната и тесна битка за тронот!
02

Враќањето на Австралијанецот!

Леси се враќа дома!

Леси се враќа дома!

© Getty Images

Америка и 2023 = љубов на прв поглед! Лансирањето на RB19 (и објавата за новото партнерство со Ford) се случи во Њујорк + три трки во Америка (Мајами, Остин и Лас Вегас) = доволен број на докази за да дојдеме до горниот заклучок.
03

Време е за шоу!

Red Bull Show Run - Белград 2022

Red Bull Show Run - Белград 2022

© Predrag Vuckovic / Red Bull Content Pool

Иако оваа година е најбројна по бројот на трки (23 вкупно), сепак огромен број на Ф1 фанови нема да имаат можност, во живо, да ги видат своите возачи-херои како летаат со своите болиди. Но, затоа тука е серијалот на настани - Red Bull Show Run!
Во најава се неколку спектакуларни Ф1 шоу настани, така што не очајувај, можеби повторно оваа година ќе се прошета Ф1 болид на балканските простори.
*Ако не знаеш што е и како изгледа еден Red Bull Show Run настан, провери ги Најдобрите моменти од Red Bull Show Run во Белград! 🏎️
04

250 настапи во кариерата на Checo

Sergio "Checo" Pèrez оваа година ќе прослави уникатен кариерен момент!

Sergio "Checo" Pèrez оваа година ќе прослави уникатен кариерен момент!

© Red Bull Racing

Во историјата на Формула 1 само 10 возачи имаат успеано да стартуваат 250 трки. Оваа година, Checo ќе биде 11-тиот член кој ќе влезе во ова одбрано друштво и тоа ќе се случи на една од најлегендарните патеки - Монца.
Дефинитивно ова е огромен успех за нашиот омилен мексиканец и искрено се надеваме и стискаме палци за триумф на Checo на La Pista Magica, кој никогаш не победил во Монца, а најблиску до триумф беше во 2012 година и освоеното второ место!
05

Дома си е дома!

Max Verstappen на Холандското Гранд При, 5 септември, 2021 година.

Дома си е дома!

© Getty Images/Red Bull Content Pool

Дефинитивно најголемата поддршка која ја добива тимот на Oracle Red Bull Racing е на патеката Zandvoort во Холандија (татковината на Super Max), Autodromo Hemranos Rodriguez, Мексико (татковината на Checo) и секако, на домашен терен во Австрија!
Во 2023 година, влоговите се уште поголеми, затоа што Max брка хет-трик на Големата награда на Холандија, а Checo е во игра за освојување на место на подиумот во Мексико… трет пат по ред!
06

Лас Вегас

Формула 1 доаѓа во Лас Вегас

Формула 1 доаѓа во Лас Вегас

© Getty Images

Листата ја завршуваме со секогаш вибрантниот и енергичен Лас Вегас. Формула 1 лудилото се враќа во градот на гревовите после 1982 година. Тоа што е интересно дека трката во Лас Вегас ќе се одржи во сабота, што е првпат после 1985 година. Во најава е светкаво и гламурозно Ф1 Гранд При. Едвај чекаме!

Part of this story

Max Verstappen

Born to be fast, the son of former Formula One driver Jos Verstappen, Max Verstappen is the youngest race-winner in F1 history.

NetherlandsNetherlands

Sergio Pérez

Sergio ‘Checo’ Pérez is the most successful Mexican driver in the history of Formula One and he's picking up more success with Red Bull Racing.

MexicoMexico