După mai bine de două ore de muzică bună și aplauze interminabile, decibelmetrul a vorbit: Puya a ieșit invigător, la o distanță foarte mică de Theo Rose! Cu invitați numai unul și unul, Loredana, Pepe, Andra, Grasu XXL, Ruslana, Misha Miller, Costel Biju și Andrei Bănuță, a fost o seară în care genurile muzicale (hip hop, bakan-pop, rock, jazz, latino și ceva tango pe deasupra) s-au înrepătruns perfect și au adus în final un show eclectic, pe care, siguranță, n-o să-l uităm prea ușor.
THE WARM-UP
Cu ZDA în spatele pupitrului de DJ, Adrian Despot, încă o dată în rolul de MC al Red Bull SoundClash, sparge gheața ediției 2025 cu „Bună seara, Romexpo! Urmează să fim împreună parte dintr-un show ca niciun altul: avem 2 artiști consacrați, 2 scene, publicul la mijloc și un singur învingător, ales numai de voi. Ia să vedem, cine-a mai fost la Red Bull SoundClasah până acum, strigați ca și cum nu vă duceți mâine la birou!”... și surpriză, mai bine de 80% la sută dintre mâinile din public se ridică-n aer! Începem bine!
Pe scena albastră, intră prima echipă balcanică din liga NFL, 9 la număr - 8 instrumentiști + Alessandra (Alexandra Stanciu) backing vocals - în frunte cu Theo Rose într-un tricou oversized albastru electric, un look sport-urban aliniat cu codul cromatic al scenei. Artista ia prima cuvântul, cu 3 piese care ridică publicul în aer: „Nu mă duc la club”, cu vibe ironic și sound contemporan, urmată de „De la 1 pân’ la 3”, cu accente rock și balcanice ce-i dovedesc din nou versatilitatea, iar la final „Stinge luminile”, colaborarea cu Irina Rimes ce-a dominat topurile, toate adunate pe „Vulcan”, albumul de debut semnat Theo Rose. Pare că n-a stins luminile, ci, din contră, le-a aprins bine de tot de la bun început!
Puya, vizibil emoționat la prima intrare, are ceva de zis: “Indiferent de cine o să câștige în seara asta, sunt onorat că sunt aici. Te felicit, Theo, pentru cariera ta, îți urez mult succes și să știi că sunt fanul tău!”. Și cu asta, se-ntoarce la ce știe mai bine, și-anume hiturile care l-au păstrat în topuri ani de zile: „Viață Bună”, manifestul urban de pe Punct și de la capăt, „Sus pe bar”, mixul exploziv cu Alex Velea de pe Romanisme 2, care-a adus strada în club, urmate de „Bagă Bani”, satira despre realitatea financiară românească de pe Maidanez. Continuă acest mash-up ambițios cu „VIP”, single-ul din 2008 pe care l-a intonat la unison o generație întreagă, și închide cu „American Dream”, colaborarea cu Connect-R de pe Românisme 2. Apoi tot Romexpo bagă tare “Bagă bani”.
01
THE COVER
Se ia un hit, se întoarce pe toate părțile și se servește iar, reambalat de fiecare dintre cei doi combatanți în stilul propriu. De data aceasta, ZDA alege „Turbofin”, clasicul lui Grasu XXL, piesă care-a înnebunit toată România lui 2012 și continuă să fie nelipsită de la nicio petrecere care se respectă.
Theo Rose: “Puya, daca tot ai zis ca e rap contra manele, am adus pe cineva sa te bată!”, și-i face intrarea în scenă primului invitat special al serii, Costel Biju. Publicul scandează cu încredere “Cred ca m-am matrafoxat” pe duioase ritmuri orientale, iar Biju le explică articulat, cu tremolo, cum stă treaba cu MILF, MILF divorce.
La Puya, Turbofin e mai aproape de varianta originală și atmosfera din fața scenei e la fel de încinsă ca-n partea adversă. Theo concluzionează: “Puya XXL și Theo XXS!” Decibelmetrul intră pentru prima dată în acțiune și Puya câștigă la mustață, cu 115.5 decibeli, față de cei 115.2 adunați de Theo Rose. Game on!
02
THE TAKEOVER
Cum funcționează cea de-a doua rundă ne explică cel mai bine Adrian Despot: „PUYA și THEO ROSE cântă până la jumătate o piesă proprie, care e preluată din mers de adversar. Asta se întâmplă timp de 4 piese”.
Theo Rose deschide runda cu „A venit poliția”, hitul care a ajuns până în stră-feed-uri. Puya intră pe contră cu flow de Sălăjan și beat-uri care miros a anii ‘90, când „Băieți de cartier” nu era nostalgie, ci realitate. „Trebuie să remarc că rapperii nu mai fac melodii despre poliție.... A trebuit să le faci tu!”, recunoaște Puya către Theo Rose. Și dacă tot suntem la capitolul piese emblematice, Puya continuă cu „Undeva-n Balkani”, de pe albumul „ Romanisme partea a II-a”. Theo vine cu versiunea ei, o combinație autentic balcanică, muzică lăutărească și pop-rock. Refrenul smulge ropote de aplauze. „Is this the life?”, întreabă Theo. Spoiler: este!
Urmează „Ca-n România”, piesa la care Theo a colaborat cu Mira în 2023. Când vine rândul lui Puya, deja ne e clar: vrem un feat între el si Theo, și-l vrem ieri. Ca să-nchidă la înălțime, Puya pune la băiate „Change”, melodia pe care o cânta la final de anii 2000 alături de Kamelia și George Hora. Theo Rose are o provocare mare în față, pe care o rezolvă cu pop-rock. Atmosfera e direct de galerie. După două runde de aplauze puternice, Theo Rose îl învinge pe Puya cu 117.2 decibeli vs 114.8 decibeli.
03
THE CLASH
Hai cu bătălia muzicală! Adrian Despot lămurește cum se-ncasează: “Trei piese proprii cântate în trei stiluri muzicale diferite. Din nou, alternativ. Pe ritmuri complet noi, propuse de ZDA”.
ZDA nu se-ncurcă și deschide-n Buenos Aires. Scuzați, la București, sectorul 1, cu tango: „OPRIȚI PLANETA”, piesa-monstru a verii lui 2023, care urlă „STOP” într-o lume care dă swipe cu 200 km/h. Puya ne poartă în pași de tango într-o realitate în care, printre cele mai de preț lucruri stau numărul de vizualizări și like-urile. „Opriți planeta” e un protest: am uitat să ne trăim viața cu adevărat și ne lăsăm mânați de lucruri superficiale. Uau, și n-ai fi crezut asta, dar intră să-l susțină nimeni alta decât... Loredana! O apariție dramatică, de sus până jos în paiete aurii, la fel de iconică ca-n 2018, când a aprins scena roșie la Red Bull SoundClash. Și OMG, ce show a pus atunci în scenă... „Opriți planeta, vreau să cobor la prima / Să-mi iau o casă cu vedere la Terra”, cântă tot Romexpo-n cor.
Adrian Despot îi cere din nou lui ZDA să mai pună o dată sample-ul de tango. E rândul lui Theo Rose, care se învârte pe tocuri și-aruncă o privire scurtă, dar tăioasă: e gata. Începe cu „Bravo lor, au stil țiganii”, piesa care-a bubuit în 2020, alături de Kana Jambe și Arabii lu’ Bursuc – genul ăla de combinație care nu știi exact de unde vine, dar știi sigur că nu pleacă fără să lase urme. Are un dansator pe scenă, impecabil în alb și negru. Fiecare pas e calculat la milimetru, o dramă concentrată în trei minute și-un refren, în care-și etaleaza tot range-ul vocal la final.
Nu scăpăm însă așa ușor. Despot e sadic: „Zic să facem lucrurile și mai grele!” ZDA: say less. Și mai învârte și ea planeta o dată și se oprește laaaa... LATINO, baby! Unde avem unica și neprețuita ocazie să-l vedem pe Puya în registru pasional, cu "Doamna și vagabondul". “Bineînțeles că nu puteam să cânt singur latino, așa că am avut nevoie de cineva cu o voce foarte specială, pe care o apreciez foarte mult. Vreau să faceți zgomot pentru Misha Miller!” O știi, că n-ai cum s-o ratezi: „BAM BAM” cu Alex Velea – peste 78 de milioane de oameni au dat play.
Theo Rose nu se lasă intimidată și-l aduce pe Andrei Bănuță. Vedem la Romexpo forța noului val. Dar nu e tot, Theo mai scoate un as din mânecă: când viața îți dă latino, tu aduci pe scenă Pepe. Da, REGELE! Se execută un “Cine, Cine" de se cutremură și pietrele, e hotărât un moment antologic la Red Bull SounClash 2025. Din colțul roșu, Puya nu se poate abține: “Domnu’ Pepe, dar asta nu e melodia ta?!” Ne pare rău, Puya, e-a poporului român, a cântat tot stadionul!
Adi Despot, cu vocea aia de „v-am menajat destul, ajunge”: “ZDA, cu ce propui să-i mai provocăm pe artiști? Hai cu ceva în forță cu care să încheiem runda The Clash!” Să fie rock, deci! PUYA are microfonul și din boxe curge “Fresh” de pe "Aventurile Domnului Puy(a). Acum e cu chitări. Cu tobe. Cu zvâc. Dar rămâne lipicioasă ca paharele de la bar și perfectă, refrenul te ia imediat. Publicul? Haos. Pentru 3 minute, nu există taxe, foști sau Exceluri. Doar rock și transpirație, evident… FRESH.
E rândul lui Theo. Pe scena albastră se cântă de inimă albastră: „Fără tine (ROCK)”, hitul ei cu 139 de milioane de vizualizări pe YouTube. Acum piesa are distors, nerv și emoție brută. Intră pe sub piele ca un mesaj vocal trimis la 3 dimineața. Doar că, de data asta, n-o regreți. Rockul și-a luat revanșa cu furie. Theo lovește cu voce, cu dramă, plus o sesiune de growling clasic metal, e clar: Theo Rose poate să le facă pe toate!
Mai rămâne numai să decidă publicul ce și cum, și, când decibelmetrul se pornește iar, lumea strigă verdictul: câștigă Puya, cu 117.3, față de cei 116. 1 adunați de Theo Rose.
04
THE WILDCARD
E ultima rundă. Runda rundelor. Rundă care, în edițiile trecute, a făcut câteodată meciul (nu spunem nimic mai mult decât Speak cu Adi Minune pe Manele, Manele). Adi Despot: “Mai e puțin și aflăm cine e învingătorul, însă înainte de toate, e timpul să aflăm cine sunt așii din mâneca fiecărui artist.” Cu ce-or să joace Theo Rose și Puya?
Feriți, vin amazoanele! Prima se-aprinde scena albastră, unde Theo Rose o aduce pe... Ruslana, cea mai de succes artistă din Ucraina pe plan internațional! Da, Ruslana – cea care în 2004 a făcut istorie la Eurovision cu „Wild Dances”. Publicul a amuțit o clipă, apoi a erupt: oamenilor din primul rînd nu le vine să creadă cine e pe scenă, Gen Z știe piesa la perfecție de pe TikTok. Sincer, ne mirăm cum rezistă scena albastră (în 2004, umblă vorba că ea și trupa au spart scena de sticla a Eurovizionului). Ruslana intră cu aceeași energie vulcanică de-atunci, cu același dans tribal magnetic. Bașca, și-a luat biciul pe scenă. Aceeași forță primitivă, acea combinație de voce, ritm și spirit care nu cere permisiunea să te-atingă, dar o face și te lasă cu piele de găină. Sunt fenomenale împreună.
Între timp, pe scena roșie intră nimeni alta decât Andra, un wildcard de calibru greu, cu o piesă la fel de grea. E “Dorul”, o baladă unde fiecare notă pare să adune în ea dorurile a milioane de oameni risipiți în patru zări. Privirile se-nmoaie, telefoanele se coboară. Puya spune totul, fără artificii: durerea de-a fi plecat, iubirea care rămâne și dorul care nu trece niciodată. „Vreau să văd o mare de telefoane aprinse”, cere Puya și noi ne conformăm, cu lanternele în aer. Publicul nu mai știe dacă vrea să plângă sau să ceară bis.
Punctaj de rundă: 116, 2 decibeli la 117,6 pentru Puya.
Și e momentul să tragem linie. Se dă drumul la aplauze, iar Adrian Despot dă verdictul: Theo Rose – 464.7 decibeli. Puya – 465.2 decibeli. Câștigătorul Red Bull SoundClash 2025 este PUYA!
În aplauzele publicului, Theo coboară de pe scena albastră cu eleganța cuiva care știe că a pierdut pe cifre, dar a câștigat pe vibe. Își croiește cu greu drum prin mulțimea în delir și urcă pe scena roșie, la Puya. „Cred c-a fost cea mai mare bucurie să mă bat cu unul dintre cei mai mari de la noi”, spune emoționată. „Bătăliile n-au sens dacă nu te bați cu cei mai tari. Și în seara asta, asta am făcut!”. Puya zâmbește și prinde microfonul: „Fac o promisiune în seara asta: după show-ul ăsta, facem o piesă împreună.” Theo, fără să clipească: „Accept!”
Cântă împreună un ultim refren la Red Bull SoundClash, ultima piesă a serii, Turbofin, care se revarsă peste Romexpo ca o finală de Champions League. Și din întuneric, ca un glitch al memoriei colective, intră Grasu XXL – câștigătorul celei de-a doua ediții Red Bull SoundClash din România. BOOM! Trei voci uriașe, o singură scenă!
Theo Rose: “Mulțumesc tuturor celor care au fost în public și celor care ne-au urmărit! A fost tare! Cel mai mult vreau să mulțumesc trupei mele, pentru că munca pentru proiectul ăsta a fost cea mai frumoasă chestie din lume și ăsta e cel mai important lucru care-a rămas după experiența asta! Mulțumesc lor, invitaților mei, felicitări Puiule, abia aștept să facem piesa aia împreună, și vă mulțumesc vouă, publicului, că m-ați filmat și ați transmis tot!”
Puya: „ Am crezut că voi câștiga? Acum, nu vreau să fiu ipocrit: eu nici nu mă urc pe scenă dacă nu cred că am măcar o șansă să fie bine. E ca la box, nu intri-n ring dacă nu știi că poți să câștigi. Înainte să intri, trebuie să crezi despre tine că ești învingător. Nu m-am suit niciodată pe scenă cu ideea că n-o să fie un succes. Dacă m-aș gândi așa, atunci nu m-aș mai urca. Dar nu m-aș fi supărat nici dacă nu câștigam, pentru că aici e un spectacol. E despre muzică!
Ce-a a fost cel mai interesant a fost că cineva m-a forțat să-mi refac piesele în atâtea genuri muzicale... Nu m-am gândit niciodată că pot să sune bine și rock, și latino, și tango. Asta mă face acum să mă gândesc la alte posibilități... Cel mai greu a fost când a trebuit să refac piesele lui Theo. A fost greu, dar și frumos în același timp!
Theo, vezi tu să ne vedem în studio și să facem o piesă împreună... și n-avem voie să fie nașpa! Nu e voie! Nu ne dă voie publicul ăsta care a fost în seara asta aici să facem o piesă de locul doi!”
Parte din acest articol