Janja Garnbret is climbing in Osp, Slovenia on November 26, 2020.
© Tobias Zlu Haller/Red Bull Content Pool
Climbing Boulder

5 razloga zašto je sportsko penjanje tako uzbudljiv izazov!

Sportsko penjanje poslednjih godina postalo je izuzetno popularno u celom svetu pa i u Srbiji. Može biti vrlo dobra zabava, ali i zbilja zahtevan izazov.
Piše: Red Bull
4 min readPublished on
Otkad se u Tokiju 2021. pojavilo se na globalnoj sceni, sportsko penjanje izaziva poštovanje svih onih koji gledaju takmičenja na svetu. To posebno vredi za naš region, gde Janja Garnbret zadivljuje svojim veštinom i pobeđuje na najvažnijim prvenstvima.
Takmičenja u sportskom penjanju se zapravo održavaju od 1980-ih, ali su veštačke stene učinile da su oni posebno popularni u novom milenijumu.
Danas ćete takve stene videti u raznim fitnes centrima, a postoje i specijalizovane hale za sportsko penjanje, kao i slični tereni za vežbanje na otvorenom. Zato i ne čudi što se ovim sportom trenutno bavi više od 35 miliona rekreativaca, a broj svake godine samo raste. Izdvajamo pet najvažnijih razloga zašto je tako uzbudljivo penjati se na stenu koja stoji ispred vas...

Zabava iz detinjstva na još višem nivou

Sportsko penjanje nije ništa drugo do razonoda koju smo svi imali u detinjstvu, kada bismo pokušavali da se popnemo na drvo ili neki drugi uzvišeni objekat. Jedina razlika je što je životna sredina bezbednija, a zahtevi koje postavljamo svom telu još nešto veći.
Zato možemo reći da je penjanje nešto što nam je svima urođeno, a treniranjem ovog sporta budiš onu zaigranu stranu sebe koja je možda s godinama nestala.

Savršeno za jačanje mišića ruku

Chris Sharma climbing in Spain.

Reel Rock

© Dan Krauss/Red Bull Content Pool

Sportsko penjanje je jedan od najzahtevnijih izazova za vaše telo. Naravno, mnogo će zavisiti od težine rute koju pokušavate da pređete. Međutim, kojim god putem da krenete, radiće mnogo različitih mišića u vašem telu.
Posebno su istaknuti mišići ruku, posebno oni koji se nalaze na podlaktici. Oni su zaslužni za to što se najbolji penjači na svetu samo prstima drže za klin, a zatim lako prebace svoje telo u drugo držanje. Bilo da se bavite brzim penjanjem ili polako savladavate prepreke, vaša leđa, trbušnjaci, grudni koš, ramena i listovi će takođe intenzivno raditi na vašoj ruti, tako da svako ko odluči da se bavi ovim sportom može da računa na jačanje mišića.

Veliki test tvoje ravnoteže i koordinacije

Snaga i izdržljivost su važni za sportsko penjanje, ali na kraju uspeh zavisi od vaše ravnoteže i koordinacije. Da, morate da prebacite svoje telo sa jednog klina na drugi u pravom trenutku, a da ne izazivate nepodnošljiv pritisak na mišiće koji vas drže na steni.
Pravilno održavanje ravnoteže je ovde ključno, jer položaj vašeg tela odlučuje da li ćete uspeti da se popnete malo više ili ćete biti primorani da se spustite. Dakle, to je vrhunski rad na sopstvenoj ravnoteži i koordinaciji, koji vremenom postaje koristan u svakoj situaciji u kojoj se vaše telo nađe.

Dobar lek za strah od visine

U sportskom penjanju postoje manje stene na kojima nije potrebno koristiti zaštitno uže, ali i one na kojima se penjete više od pet metara u vazduh, što je poseban izazov i zahteva dodatne mere bezbednosti.
Psicobloc

Psicobloc

© [unknown]

Za nekoga ko se plaši visine, sportsko penjanje može biti rešenje za otklanjanje sopstvenog straha. Da, nekoliko uspešnih uspona i pogled sa vrha stene će uticati na vašu nelagodnost. Na vaše fobije definitivno pozitivno utiče trenutak kada izgubite kontrolu, a konopac vas elegantno čuva i pokazuje da nemate čega da se plašite.

Ogroman osećaj zadovoljstva kada dođeš do vrha

I da, baš kao što je to bilo u detinjstvu kada se penješ na drvo, sportsko penjanje i danas donosi jednaku količinu zadovoljstva kada se stigne na vrh stene.
Biće to pobeda fizičke i psihičke pripreme, kao i koordinacije pokreta i ravnoteže. To je osećaj koji tera milione širom sveta da se bave sportskim penjanjem i teže da unaprede svoje veštine, kako bi se jednog dana našli u samom vrhu.