7 найзнаковіших перемог в історії збірної України

Тут знайшлося місце не лише розгромним перемогам.
Автор Олексій Мандзій
Читати 5 хв.Опубліковано
Збірна України знаходиться в кроці від виходу на чемпіонат Європи-2020. У разі успішної кваліфікації українська команда втретє поспіль вийде на Євро, й уперше зробить це прямо: на Євро-2012 кваліфікувалися як господарі, на Євро-2016 вийшли через плей-оф.
Пряма кваліфікація на континентальну першість може стати однією з історичних митей для України. А поки ми вирішили згадати інші знакові перемоги збірної України з футболу. У цьому списку не лише розгромні виграші, але й ті мінімальні перемоги, які всі пам’ятають й досі.

Перша перемога в історії збірної

• Матч: Литва – Україна 1:2
  • Дата – 18 травня 1993 року
Збірна України з футболу не змогла виграти жоден з перших п’яти матчів у своїй історії: три нічиї та дві поразки. Їхня шоста гра, товариський матч проти Литви, почалася також невдало: уже на четвертій хвилині господарі вийшли вперед.
Проте все змінилося ще до перерви: Віктор Леоненко й Олексій Михайличенко забили по голу, вивели Україну вперед. У другому таймі команди голів не забивали, українці мінімально виграли та здобули першу перемогу в своїй історії. Нехай навіть і в товариському матчі.

Перша перемога в офіційному матчі

• Матч: Україна – Естонія 3:0
  • Дата – 13 листопада 1994 року
Чекати на офіційну перемогу довелося ще півтора року: восени 1994 року Україна вперше потрапила в кваліфікацію на чемпіонат Європи, але перші два матчі завершилися без перемог (поразка від Литви, нічия зі Словенією). Відсвяткувати виграш удалося лише в третьому турі – у домашньому матчі проти Естонії.
Естонці, які зрештою не набрали у тому відборі навіть одне очко, трималися 30 хвилин – тоді Україна зусиллями Сергія Коновалова забила першою. До перерви гості відзначилися голом у свої ворота, а в другому таймі до розгромного рахунку довів Тимерлан Гусейнов. Це була перша й водночас розгромна офіційна перемога України.

Найбільша перемога в історії

• Матч: Україна – Сан-Марино 9:0
  • Дата – 6 вересня 2013 року
Зі збірною Сан-Марино українці зустрічалися лише двічі в історії – у груповому етапі на чемпіонаті світу-2014. За два матчі синьо-жовта збірна «відгрузила» супернику 17 м’ячів. Спершу була перемога 9:0 у Львові, потім – 8:0 у гостях.
Цей львівський розгром і досі залишається найбільшою перемогою в історії збірної України. Дев’ять голів, як-не-як.

Єдиний вихід на чемпіонат світу

• Матч: Грузія – Україна 1:1
  • Дата – 3 вересня 2005 року
Єдиний матч у нічию в цьому списку, але він був не менш історичним. Збірна України під керівництвом Олега Блохіна потужно провела першу половину відбору на чемпіонат світу, гарантувала собі комфортне лідерство і могла вийти на мундіаль за два тури до фінішу, треба було лише обіграти Грузію на виїзді.
З цим завданням Україна не впоралася: на 89-ій хвилині синьо-жовті пропустили, грузини відігралися – і матч завершився 1:1. Але у паралельній грі Туреччина не змогла обіграти Данію, тобто однаково втратила шанси наздогнати Україну. Ось так, навіть не вигравши матч, Україна гарантувала собі перше місце і вихід на чемпіонат світу. Останні дві гри перетворилися на формальність. Команда Блохіна набрала в них одне очко, а всі епічні перемоги були ще попереду, на полях у Німеччині.

Перша перемога на чемпіонаті світу

• Матч: Україна – Саудівська Аравія 4:0
  • Дата – 19 червня 2006 року
Україна лише одного разу у своїй історії грала на чемпіонаті світу – у Німеччині 2006 року. Тоді синьо-жовта збірна потрапила в групу з Іспанією, Саудівською Аравією та Тунісом, і перший же матч розгромно програла іспанцям – 0:4.
Після такого результату важливо було швидко оговтатися, що команда Олега Блохіна зробила в наступному турі. Україна забила Саудівській Аравії по два голи в кожному з таймів, перемогла 4:0. Зрештою, на тому чемпіонаті світу синьо-жовті дійшли до чвертьфіналу, але нічого б цього не було, якби не перемога над аравійцями.

Перша перемога на чемпіонаті Європи

• Матч: Україна – Швеція 2:1
  • Дата – 11 червня 2012 року
Хіба є хтось, хто забув цю гру? Першого матчу на домашньому Євро вся Україна чекала майже три роки, за які збірна змушена була грати лише на товариських зустрічах. І яким легендарним вийшов той матч проти шведів: спершу забив Златан Ібрагімовіч, але потім дубль Андрія Шевченка приніс перемогу Україні – 2:1.
На домашньому Євро Україна не змогла більше виграти й навіть забити, тому перемога над Швецією ще чіткіше закарбувалася в пам’яті.

Єдиний виграний плей-оф за вихід у фінальну частину турніру

• Дуель: Україна проти Словенії
  • Дата – листопад 2015 року
Україна шість разів грала у стадіях плей-оф за вихід на чемпіонати світу чи Європи, але змогла пройти її лише один раз. Спершу було п’ять поразок, а тоді перша (і поки єдина) перемога.
Історичною для України стала дуель проти Словенії у плей-оф за вихід на Євро-2016. Перший матч команди грали у Львові, українці перемогли 2:0. У матчі-відповіді словенцям удалося швидко забити, але синьо-жовта команда дотерпіла до останніх хвилин, а потім навіть реалізувала одну з контратак. У підсумку нічия у виїзному матчі і вихід на Євро за результатами дуелі з рахунком 3:1.